ایران - سرزمین شگفتی ها - تشکوه

روشنی آتش این کوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می دهد به گونه ای که تا به حال توانسته گردشگران زیادی را در ساعات شب به سوی خود بکشاند. مسئله قابل توجه برای گردشگران این است که در مجاورت این آتش کوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی توان آتش دیگری روشن کرد. جالب این است که گردشگران برای رسیدن به این منطقه از مردم استان کمک می گیرند چون هیچ تابلویی برای نشان دادن این جاذبه گردشگری و نفتی خوزستان وجود ندارد.

http://salijoon.ws/mail/890705/koh/574492_orig.jpg

 

غیر از تشکوه در نزدیکی شهر صنعتی امیدیه و منطقه آغاجاری نیز کوهی وجود دارد که مردم محلی آن را کوه سوخته می نامند. از لابه لای خاک و سنگهای کوه سوخته زبانه های آتش بیرون می آید و دود سیاهی را راهی آسمان می کند. این دود باعث می شود تا فضای اطراف چشمه های آتش این کوه نیز سیاه رنگ به نظر برسد.

http://salijoon.ws/mail/890705/koh/574493_orig.jpg

 کوه سوخته کوچکتر از تشکوه است. رنگ سیاه کوه آن را از رشته کوه اطرافش مجزا کرده است. در قله کوه در اثر زمین لغزش یا رانش زمین شکاف عمیقی وجود دارد که دهانه اصلی خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله ور است.

کوه سوخته امیدیه به دلیل شکل و شمایل ظاهری و آثار و شواهد هیدروکربنی در سطح زمین یک اثر ژئوتوریسمی ارزشمند و گرانبها در حوزه زمین شناسی است که نه تنها برای زمین شناسان بلکه برای همه علاقمندان به طبیعت جذاب و دیدنی به نظر می رسد. 

http://salijoon.ws/mail/890705/koh/574494_orig.jpg

 

تشکوه و کوه سوخته از نظر مباحث زمین شناسی بسیار با اهمیت و مورد مطالعه کارشناسان این حوزه است و اکنون تشکوه که بیشتر در میان مردم شهرت دارد به یکی از جاذبه های عجیب گردشگری استان خوزستان تبدیل شده است.

برگرفته از:

تبیان

/ 3 نظر / 52 بازدید
agm_kol

درود مطلب جالبی بود هر گوشه کشور یه مکان ندیده شده هست که متاسفانه توسط کسی که باید خوب معرفی نمیشن سپاس فراوان

agm_kol

درود دوباره بله دوست گرامی تا وقتی که کسایی مثل شما هستن که چنین وبلاگ هایی دارن مردم ما هم بیشتر با حقیق اشنا میشوند امیدوارم وبلاگتون هر روز بهترز از دیروز باشه پیشاپیش نوروزتان پیروز [گل][گل]

سعید

وبلاگ جالبی دارید. موفق باشید